Serwis każdego, dobrego wychowawcy kolonijnego
 
Kto się nadaje na wychowawcę
Jak zostać wychowawcą?
Kurs na wychowawcę
Jak się 'załapać'?
Podstawy wiedzy
Zanim wyjedziesz...
Wyjazd
Pierwszy dzień
Ramowy plan dnia
... już wkrótce

Kto nadaje się na wychowawcę kolonijnego?
Jeżeli wpadłeś na rewelacyjny pomysł spędzenia darmowo wspaniałych wakacji nad morzem czy w górach z pełnym wyżywieniem i dojazdem - zrezygnuj! Jeżeli z kolei uznałeś, że rewelacyjną formą zarobienia pieniędzy za nic jest wyjazd na kolonię z dzieciakami - zrezygnuj! Kolonia to nie miejsce dla "poszukiwaczy złota", których jedynym celem jest łatwy zarobek. Nie jest to także miejsce dla cwaniaków, którzy chcą za darmo spędzić wakacje. Kolonia to miejsce dla wychowawców w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeśli lubisz pracę z dziećmi i jesteś w stanie oddać im się bez reszty to jest to dopiero pierwszy symptom, który pretenduje Cię do miana wychowawcy. Pamiętaj iż na kolonii nie jesteś dla własnych celów, dla relaksu. Wychowawcą na kolonii jesteś po to by zrobić wszystko co tylko w Twojej mocy by zapewnić dzieciom bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek.

Jakie cechy musi posiadać wychowawca?
Wychowawca kolonijny musi być:
- cierpliwy - dzieci nie zawsze są miłe i grzeczne, w ciągu 10 minut dzieci potrafią zadać nawet do 50 pytań! (policz na ile pytań będziesz musiał odpowiadać w ciągu dnia)
- zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany - w ciągu dnia często nie ma czasu aby usiąść i wypalić papierosa (czego zresztą nigdy nie robimy przy dzieciach!)
- sprawiedliwy - niejednokrotnie wychowawca musi rozsądzić spory między wychowankami i powinien zrobić to bezstronnie tak by nikt nie poczuł niesprawiedliwości
- uczciwy - w końcu wychowawca często odpowiada ze finanse i rzeczy mu powierzone przez wychowanków
- wesoły - swoje humory i złe samopoczucie zostawiamy w domu - dzieci nie mają najmniejszej ochoty by je oglądać
- odpowiedzialny - każdy wychowawca musi zdać sobie sprawę z faktu iż odpowiada za zdrowie i życie kilkunastu podopiecznych - wychowawca musi mieć świadomość, że mimo iż dzieci dobrze się bawią to jeżeli podczas zabawy istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla uczestników to zabawę przerywamy. Nie ważne jak dobrze w jej trakcie dzieci by się bawiły. Poza tym nikt nie powinien ciągnąć dziecka z 39 stopniową gorączką na długi spacer
- tolerancyjny - to, że dziecko robi coś wolno, ma inne upodobania niż my nie oznacza że powinno być przez nas dyskryminowane.
- moralny i etyczny - należy kierować się w naszym kolonijnym wychowywaniu dzieci wyłącznie względami moralnymi i etycznymi - jeśli sprzedawca wyda dziecku 2 zł za dużo to polecamy mu zwrócić te pieniądze a nie okazujemy entuzjastycznie dziecku, że może te pieniądze zatrzymać jakby wygrało na loterii. Ta sama sprawa ma się z bardziej poważnymi tematami jak np. rasizm i antysemityzm - przekazujemy dziecku względy moralne a nie nasze prywatne odczucia.
- dyskretny - dzieci mają masę różnych problemów i do obowiązków wychowawcy należy by nikt inny się o nich nie dowiedział by nie zepsuć dziecku wypoczynku np. jeśli dziecko zmoczy łóżko lub płacze postarajmy się być tego jedynymi świadkami.

To tylko podstawowe cechy, którymi powinien charakteryzować się wychowawca kolonijny. Szereg różnych innych umiejętności każdy nabywa na miejscu, stanie też przed masą nieoczekiwanych problemów i będzie wtedy musiał wykazać się trzeźwością umysłu aby znaleźć najlepsze wyjście z zaistniałej sytuacji. Jeśli przedstawione argumenty Cię zniechęciły i myślałeś iż wychowawca kolonijny to wspaniały darmowy urlop i sposób na zarobek w wakacje to lepiej zrezygnuj! Czy oznacza to więc, że jest to podła i ciężka praca? Nie - jednak wszystko zależy od nastawienia. Jeśli uwielbiasz pracę z dziećmi to jest to praca satysfakcjonująca. Dzieci dodają energii - potrafi się być 18 godzin na dobę na nogach bez chwili dla siebie i nie odczuwać zmęczenia a wręcz dobrze się bawić jednak wszystko zależy od charakteru człowieka i jego nastawienia. Załamywało mnie kiedy wstawałem każdego ranka i słyszałem od pewnego wychowawcy " Hurra jeszcze tylko 10 dni (8 dni, 5 dni) i będziemy w domu". Pomyślałem wtedy - po co człowieku tyś tu przyjeżdżał - dla tych marnych paru złotych? Kolonia to nie tylko czas na to by dzieci dobrze się bawiły i czegoś się nauczyły - z każdej a szczególnie pierwszej kolonii każdy wychowawca przyjeżdża z dwoma bagażami - jednym z nich jest torba z ubraniami a drugim jest bagaż doświadczeń i umiejętności.
Copyright 2007 by lolowo.com & Rafał Hytel. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są tekstami autorskimi. Kopiowanie całości lub części tekstów w celu dalszej publikacji bez zgody jest zabronione i będzie prawnie ścigane.